Orba jako základní agrotechnická operace zažívá renezanci navzdory předpovědím o jejím zániku.
Do historie použití pluhu se nesmazatelně zapsali roku 1827 čeští bratranci Václav a František Veverkové se svým ruchadlem a také americký kovář John Deere, který založil jednu z nejznámějších značek na základě úspěchu ocelového pluhu vlastní konstrukce.
Předpokladem pro kvalitní orbu je nákup odpovídající techniky. O budoucím úspěchu rozhoduje např. správně zvolený tvar odhrnovačky, počet a způsob jištění orebních těles a také to, zda poloha opěrného kola umožňuje doorání ke kraji pole. Velice zajímavým doplňkem se stala kontrola trakce se schopností dotížení zadních kol traktoru a následným posílením trakce záhonového kola. Záhonové kolo má horší adhezi vlivem působení vlhkosti či hnojení. Využitím systému trakce jsou podmínky přenosu síly na podložku vyrovnávány, což je příznivé jak pro výkonnost orby, tak pro snížení namáhání uzávěrky diferenciálu na traktoru. Uživatelsky oblíbený je i hydraulicky nastavitelný záběr první radlice s možností vystavení této radlice do polohy, kdy se nedotýká nezpracované půdy. V praxi má tato variabilita velké využití.
U pluhů Pöttinger se nebojte využít naplno hydropneumatického odpružení s nastavitelným jistícím momentem z kabiny traktoru. Při správném nastavení je minimalizováno vytahování kamenů z půdy a v případě potřeby (úvratě, těžká místa) si můžete přechodně tlak navýšit. Pro mne je velkým překvapením snížení tahového odporu a zachování kvality práce s páskovými odhrnovačkami.
Nakonec si dovolím pár tipů pro hladký průběh sezóny.
Pole zorejte a ne zvorejte!
Viktor Ludvík
Vyberte jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby vám do emailu přišly nabídky jen na to, co vás skutečně zajímá.