Situace s kůrovcovou kalamitou a katastrofálním odlesněním přináší nové výzvy pro použití přísevů firmy APV.
V reakci na poptávku od zákazníka jsme se sešli v Agrozetu Havlíčkův Brod, abychom provedli praktickou zkoušku přísevu.
Na připraveném přísevu PS 120 bylo postupně zkoušeno osivo douglasky, bukvice, žaludu a nakonec pelety určené k aplikaci ke kořenům sazenic s funkcí zadržení a zlepšení hospodaření s vláhou a úpravě ph půdy.
U osiv stejných fyzikálních vlastností, jako mají osiva zemědělská, nebylo překvapením, že aplikace proběhla po zvolení vhodného výsevního válečku bez problému. Aplikací na sorbenční deku jsme simulovali dávkování do řádku pro kontrolu rovnoměrnosti dávkování. Vzhledem k využití není předpoklad aplikace tzv. na široko pomocí rozmetacích plechů.
Zajímavou výzvou se ukázaly žaludy a pelety. Tento „nadrozměr“ (oproti osivům) již prověřil limit průměru výsevního válečku a vedl k další diskuzi s výrobcem nad řešením, které přinese jistotu a nehraniční s až nevyhovující funkcí přísevu.
Zajímavým řešením kolegy z technické podpory bylo doporučení použít rozmetadlo pro zimní údržbu jehož výsevní váleček o průměru 80 mm už nemá problém dávkovat masivní pelety a žaludy. Řídící elektronika zaručí určenou dávku a nebude použit rozmetací kotouč pod výsevním ústrojím. Pod ústrojím využijeme jednohadicový nebo dvojhadicový gravitační spád.
V případě využití s pelety se těšíme na zajímavé propojení se satelitní navigací. Specialisté z firmy Agro Precision s.r.o. připravují signál pro spouštění přísevu v daných sponech sazenic k přesnému uložení pelet přímo do kořenového systému.
Viktor Ludvík
Nebo se koukněte na video z našeho seriálu:
Vyberte jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby vám do emailu přišly nabídky jen na to, co vás skutečně zajímá.