Často slyšíte diskuze okolo koní pod kapotou, počtu majáků a světel, ale zřídka kdy se řeší jak správně nahustit pneumatiky. To se pokusíme změnit v nové Agrozet dílně.
Předem upozorním, že nekomfortnost častých změn naplnění je mi jasná. Nicméně nejde se za ní schovávat. Jeden můj kolega byl naprosto nepříčetný, vždy když přišel k traktoru, u kterého byly gumy nabušené na montážní tlak. Jeho argumentace bylo jednoduchá – doopravdy ti nevadí jak ten traktor skáče a je tvrdý? Rád doplním jeho slova - o zvýšení produktivity zamezením prokluzu a snížení spotřeby paliva. Hlubším přínosem a to doslova je minimalizace poškození podorničí zhutněním.
Je vhodné, si k určení tlaku udělat představu o svislém zatížení předního a zadního kola. Ideálně najetím na mostovou váhu s různým příslušenstvím, které taháme. V tabulkách konkrétního výrobce popř. mobilní aplikaci je už velice jednoduché, přiřadit odpovídající tlak k maximální rychlosti, jakou se budeme pohybovat. Jistě, máme mnoho proměnných, od závaží po rozdíl plného a prázdného návěsu, ale svět je o kompromisech, není černobílý.
Úžasně hloupý je argument o nevhodnosti velkého stroje na pole a volání po návratu malých traktorů, jak tomu bylo dříve. Snad pro tyto chytrolíny budu mít malé objasnění toho po čem volají. Dříve se požívali pouze diagonální pneumatiky, u kterých prostě nedocílíte zvětšení plochy nahuštěním. Dále tu máme záběry závěsoviny jež se pohybovala něco kolem dvou metrů, tudíž traktor musel udělal co dva metry koleje. Tohle si srovnejte s dnešními velkými záběry a sdružováním polních operací právě pro minimalizaci přejezdů.
Přátelé, pojďme naší práci posouvat dále, přemýšlením o souvislostech v nastavení celé soupravy, místo hledání důvodů proč to nejde.
Viktor Ludvík
Potřebujete servis své zemědělské techniky?
Vyberte jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby vám do emailu přišly nabídky jen na to, co vás skutečně zajímá.